GOWOGRAFIA

Tego pojęcia nie definiuje żaden słownik. Nie ma go w atlasach ani geograficznych podręcznikach pomimo, że mocno do geografii nawiązuje.

Z trudem odnajduje je również wszystkowiedzący ‚google’.

GOWOgrafia to STYL PODRÓŻOWANIA.

GOWOgrafia ŁĄCZY LUDZI Z PASJĄ. Docenia chwilę, cieszy się nią i stara się uchwycić najbardziej niesamowite momenty przygody. Wyznaje zasadę NIE SPAĆ – ZWIEDZAĆ, rozmawiać, pomagać i poznawać. Realizuje spontaniczne i szalone podróżnicze pomysły. Poszerza horyzonty. Zachęca do porzucenia strefy komfortu, w którym żyjemy i ruszenia przed siebie. Stara się NIEŚĆ POMOC DLA DRUGIEGO CZŁOWIEKA i nie jest obojętna na krzywdę ludzi.

GOWOgrafia to SPOSÓB DZIELENIA SIĘ POZYTYWNYM PODEJŚCIEM DO ŻYCIA I UŚMIECHEM. Zachęca do świadomego pomagania i poznawanie MAGICZNYCH ZAKĄTKÓW ŚWIATA.  Podaje na tacy inspiracje do ruszenia w świat. To księga pomysłów na dłuższy lub krótszy wyprawy po Polsce, Europie lub w dalekie zakątki Świata.

GOWOgrafia nie pozycjonuje podróży. Równie piękne mogą być polskie góry jak i imponujące Himalaje, równie fascynujący może być człowiek spotkany na białowieskiej wsi jak i bezdrożach, afrykańskiej sawanny. NAWET KILKA KROKÓW OD DOMU MOŻNA ODBYĆ PODRÓŻ SWOJEGO ŻYCIA.

GOWOgrafia jest przekonana, że marzenia można urzeczywistnić jeżeli ma się odwagę je realizować. Bowiem NIGDY NIE MA NIESPRZYJAJĄCYCH WARUNKÓW DO RUSZENIA PRZED SIEBIE – SĄ TYLKO WYMÓWKI.

GOWOgrafia to AKTYWNOŚĆ! A aktywność rozumiana jest jako podniesienie 4liter z kanapy, wyruszenie z domu i przemierzanie świata na piechotę, rowerem, kajakiem, pociągiem, autobusem, autostopem, samochodem…Nie ma wtedy znaczenia zasobność portfela, chyba, że zamiast podróży, na pierwszy plan wysuwasz ilość gwizdek w hotelu, w którym chcesz nocować. Owszem, gruby portfel ułatwia często organizację wyprawy, ale „chudy” absolutnie jej nie wyklucza.

GOWOgrafia zapuszcza się poza wyznaczone w przewodnikach szlaki, ale wielokrotnie podąża również za jego wskazówkami.

GOWOgrafia to TRAVEL-WIRUSOWY BLOG PODRÓŻNICZY, bo przecież „istnieje coś takiego jak zarażanie podróżą i jest choroba w gruncie rzeczy nieuleczalna” jak mawiał świtowej sławy pisarz i reporter – Ryszard Kapuściński. Zarażeni travel-wirusem wyróżniają się PODRÓŻOWANIEM ZE SŁUCHAWKĄ TELEFONU STACJONARNEGO i zachęcaniem do tego innych.

GOWOgrafia kształci, tak samo jak podróże kształcą ludzi, ale tylko tych, którzy są gotowi na przyjęcie nowej wiedzy, dotknięcie nowych kultur i zrozumienie inności.

GOWOgrafia INSPIRUJE DO RUSZENIA W ŚWIAT. Tych, którzy nie chcą opuścić swojej bezpiecznej przystani zachęca, by nie podcinali skrzydeł tym, którzy mają potrzebę lecieć.

GOWOgrafia nie cytuje zasłyszanych haseł o danym kraju. Opisuje to co widzi i czego doświadczyła w danym miejscu, kraju, kontynencie.

GOWOgrafia zawsze będzie miała w tle Afrykę. Dlaczego? Bowiem stawiając stopę na tym pełnym skrajności kontynencie, można się albo bezgranicznie zakochać albo znienawidzić ten kawałek ziemi. Ja zdecydowanie należę do tej pierwszej grupy.

GOWOgrafia to PODRÓŻE Z MISJĄ i podążanie za hasłem „WARTO POMAGAĆ”.

GOWOgrafia nie lubi marud, malkontentów, czarnowidzów, gderaczy i smutasów, ludzi nic nierobiący, ale wiecznie krytykujących innych, zazdrośników, stawiających innym kłody pod nogi oraz braku kultury i wyczucia sytuacji.

GOWOgrafię FASCYNUJĄ PODRÓŻE, inne kultury, sytuacje gdy wszystkie włosy się na głowie jeżą, okoliczności powodujące ból brzucha ze śmiechu i sytuacje bez wyjścia, pozytywne zakręcenie, eksplorowanie nieskazanych cywilizacją miejsc i ODKRYWANIE ŚWIATA.

GOWOgrafia zakłada gubienie tylko po to, by czerpać satysfakcję z odnalezienia.

W GOWOgrafii nie chodzi o „odhaczanie odwiedzonych krajów” lecz o RADOŚĆ Z BYCIA W DRODZE.

GOWOgrafia zakłada, że nie ma rzeczy niemożliwych. Jeżeli niepełnosprawny – Jasiek Mela – był w stanie w ciągu jednego roku dotrzeć na biegun północny i południowy, to jak się mają przy tym nasze, często przyziemne, problemy do ruszenia w świat? Do wszystkiego jest jakaś droga, trzeba tylko odnaleźć odpowiedni kierunek.

GOWOgrafię cieszy gdy zarazi kogoś gowograficznym podejściem do życia, świata, podróży i pomagania.

GOWOgrafia powstała z zamiłowania pewnej Ani GOWOrowskiej do podróżniczej geoGRAFII. Kolejnym etapem była miłość do podróży, pisania, Afryki i pomagania. Chciałabym, aby GOWOgrafia inspirowała Cię drogi Czytelniku do ruszenia w świat, wywoływała uśmiech i zwracała uwagę na drugiego człowieka.

Ania GOWOroska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s