WIOSKA CZAROWNIC W GHANIE

Wioska czarownic – miejsce, w której żyją  kobiety oskarżone o najgorsze czyny:  zabijanie dzieci, wybuchy epidemii, przyciąganie śmiertelnych chorób. Zostały oskarżone za uprawianie czarów za rzeczy, których nigdy nie popełniły, a karą było wygnane ich ze swoich wiosek. Przyczyny są błahe. Gdy w wiosce dzieje się coś złego ludzie szukają wytłumaczenia w siłach nadprzyrodzonych i wierzą, że ktoś jest odpowiedzialny za nieszczęście.

Aby udowodnić niewinność kobiety szaman podcina gardło kurczaka. Pozycja ptaka w jakiej umrze świadczy o tym czy kobieta włada czarną magią czy nie. Śmierć na plecach świadczy o niewinności, pozycja na brzuchu potwierdza fakt, że kobieta jest czarownicą.

Historie kobiet były poruszające i ściskały serce. Większość z nich musiała w jednej chwili porzucić swoją rodzinę, dzieci, męża i poszukać innego schronienia. Wioska czarownic na obrzeżach Gushiegu, którą odwiedziłam, była jednym z takich miejsc w których mogły bezpiecznie żyć. W nędzy i ubóstwie, walcząc o pożywienie, ale wolne od  przemocy i bezprawia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s