Krótka historia szkoły na sawannie

CZAS POZNAĆ 23 UCZNIÓW SZKOŁY W BUNDOLI W GHANIE!

Dzieciaki w Bundoli są bardzo chętne do nauki i rozgadane, ale pomimo tego, że językiem urzędowym jest angielski to go nie znają… Nie miały nawet możliwości, aby się go nauczyć. Czasami do wioski przychodził miejscowy wolontariusz, ale nie miał ani przyborów ani miejsca do nauki.

W Ghanie jest powszechny obowiązek kształcenia lecz nikt tego prawa nie egzekwuje. Oficjalnie podaje się, że szkoły są bezpłatne lecz w wielu sytuacjach edukacja dzieci kosztuje. Minęło ponad 50 lat od zdobycia niepodległości lecz problem powszechnego kształcenia jest wciąż bardzo złożony, szczególnie w biedniejszych rejonach.

Wraz  z Fundacją Dzieci Afryki oraz polskim misjonarzem mieszkającym w Ghanie postanowiliśmy ułatwić dzieciom z wioski dostęp do edukacji i wybudować szkołę. Dzięki ludziom wielkiego serca udało się zebrać niezbędne środki i rozpocząć pracę.

W czerwcu 2013 roku poleciałam do Ghany, by budować szkołę wraz z jej mieszkańcami, zamieszkać w wiosce i zachęcać dzieci i ich rodziców do edukacji.

W ciągu zaledwie 16 dni powstała szkoła dla dzieci z Bundoli nazwana imieniem wybitnego pisarza i reportera – Ryszarda Kapuścińskiego, która po dziś dzień jest przystanią edukacyjną wioski. Ściany szkoły pokrywają niezliczone cytaty, rysunki, litery oraz działania matematyczne. Na jednej z głównych ścian budynku można również znaleźć miniaturkę mapy świata dającą mieszkańcom wyobrażenie o ich miejscu w globalnej rzeczywistości, a także przeczytać motywujące i inspirujące hasła oraz teksty dziecięcych piosenek. Udało się również kupić szkolne przybory, a także włączyć światło w wiosce, która do tej pory była całkowicie pozbawiona elektryczności, a dzieci wieczorami uczyły się w świetle latarek i lamp naftowych. Została również ukończona budowa studni. Obecnie mieszkańcy mają dostęp do czystej wody bezpośrednio w wiosce.

Szkoła funkcjonuje od września 2013 roku. Nauczyciel na stałe mieszka w wiosce. Dzieci mają przybory szkolne i książki. W grudniu odwiedziły ją polskie wolontariuszki.

W chwili obecnej czekamy na wpis szkoły pod kuratelę rządową dzięki czemu zwiększy się ilość nauczycieli i poziom nauczania.

Zobacz jak powstawała szkoła w Ghanie:

2 uwagi do wpisu “Krótka historia szkoły na sawannie

    • Witaj,
      Pędzę z uzupełnieniem 🙂
      Niebawem na szkole pojawi się tablica z nazwą szkoły i informacjami (w języku angielskim i języku komba, którym posługuje się lokalna społeczność). Co do kwestii pozyskanych funduszy na budowę to wraz z Fundacją Dzieci Afryki utworzyłam 1 stycznia 2013 roku zbiórkę publiczną. Z pozyskanych środków oraz sponsorowi MINILO&Aniela udało się wybudować szkołę. W związku z tym, że zebranych zostało więcej środków to zamontować został również kolektor i wybudowana studnia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s