Piechotą po wiedzę

Emmanuel do szkoły w Chalabesa chodzi codziennie ponad godzinę, ale na pytanie: „Czy lubisz chodzić do szkoły? odpowiada – „Tak, ponieważ chcę być kimś w życiu.

Zambijska, szkolna rzeczywistość… szokuje, przytłacza, a jednocześnie budzi podziw.

Do najbliższej szkoły dzieci mają około 10 kilometrów. Przez cały rok przemierzają drogę pieszo. Pokonanie kilku lub kilkunastu kilometrów w palącym słońcu zajmuje im godzinę. Mimo wszystko cieszą się, że to właśnie one mogą uczestniczyć w zajęciach. Ich rodzeństwo nie ma tyle szczęścia.

Pomimo tego, że droga do szkoły jest czasochłonna, dzieci uwielbiają się uczyć. Wiedzą, że dzięki edukacji będą mogły podjąć pracę, a ona spełni ich marzenie o „byciu kimś w życiu”. Dodatkowa sobota, w którą mieliby odrobić zaległe zajęcia, nie jest powodem do narzekania. Wręcz przeciwnie. Uczniowie w Zambii narzekają na strajki i walki w szkołach, ponieważ nie odbywają się wtedy zajęcia, a oni nie są w stanie nadrobić zaległości. Doskonale wiedzą, że nauka jest fundamentem ich przyszłości. Niestety dostęp do szkoły i podręczników jest bardzo ograniczony.

Po powrocie ze szkoły na dzieci nie biurko, przy którym mogłyby odrobić w spokoju lekcje. Uczestniczą w dodatkowych obowiązkach domowych: sprzątaniu, zmywaniu,  gotowaniu,  pracy w polu. Mimo to, zawsze starają się znaleźć czas na odrobienie pracy domowej, aby nie zawieść tych, którzy w nich wierzą.

Są dumne z tego, że mogą chodzić do szkoły i szczęśliwi, gdy mogą przebywać w domu z rodziną. Niestety słowo „rodzina” często oznacza tylko jedno z rodziców i kilkoro rodzeństwa… Głową domu i osobą, na którą mogą liczyć, jest najczęściej mama. Pomimo tego, że dzieci same są jeszcze bardzo młode i potrzebują opieki, to właśnie one w wolnym czasie zajmują się młodszą siostrą i/lub bratem.

O czym marzą? Chcą mieć perspektywę ukończenia szkoły i podjęcia pracy, a możliwość bycia lekarzem lub pielęgniarką jest spełnieniem ich dziecięcych aspiracji.

——————————–

opracowane na podstawie ankiet fundacji „Dzieci Afryki” przeprowadzone w szkołach w Chalabesa w Zambii (styczeń 2012 r.)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s