WYPRAWA W GŁĄB ZIEMI!

ARTYKUŁ NAGRODZONY W KONKURSIE NA PORTALU TANIE-LOTY

Feeria barw i form, perły jaskiniowe, stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, trawertyny, kolumny naciekowe, skamieniałe wodospady, rzeki i jeziora wgłębi ziemi oraz ponad 1000 metrów podziemnego spaceru łączącego kilkanaście jaskiń! Takie widoki czekają na tych, którzy zdecydują się odwiedzić niesamowitą jaskinię Prometeusza w Gruzji.

Kilkanaście kilometrów na północ od Kutaisi znajduje się odkryta w 1984 roku, a udostępniania do zwiedzania w 2012 roku, jaskinia Prometeusza. Legenda głosi, że to właśnie tutaj Prometeusz przykuty był do skały.

Jaskinia jest jednym z największych naturalnych cudów Gruzji i sądzę, że zrobi ogromne wrażenie na każdym kto przekroczy jej próg. Formy skalne, które w niej powstały przez tysiące lat zachwycają i zadziwiają nawet najbardziej wymagających podróżników.

Praktyczne wskazówki dla wybierających się do jaskini:

Osobom, które zastanawiają się czy wybrać się do jaskini Prometeusza czy do zwiedzić rezerwat Sataplia, zdecydowanie polecam jaskinie Prometeusza! Bez problemu  można również w ciągu jednego dnia połączyć obie wycieczki.

Do jaskini łatwo dojechać z Kutaisi marszrutką. Z dworca w Kutaisi należy złapać marszrutkę nr. 30  i dojechać do miejscowości Tskaltubo, gdzie znajduje się targ owocowo-warzywny w lokalnym klimacie. Następnie z dworca należy złapać Marszrutkę nr 42, która przetransportuje nas bezpośrednio do jaskini Prometeusza.

Koszt transportu: ok.6-8 GEL (12 -16 PLN) w dwie strony.

Opłata za wejście do Jaskini: 6 GEL osoba dorosła.

Przewodnicy w jaskini mówią płynnie w języku angielskim i rosyjskim.

Czas wycieczki: Dojazd około 1 godziny (w zależności od połączenia), zwiedzanie jaskini około. 1,5h.

Na końcu trasy znajduje się jezioro, przez które można przepłynąć łódkę aż do wyjścia z jaskini. Osobiście uważam, że nie jest to zapierająca dech w piersi wycieczka więc można sobie darować tą przyjemność (koszt: 7 GEL / osoba dorosła).

Temperatura w jaskini oscyluje w okolicach 15 stopni wiec zwiedzając jaskinie w lecie warto zabrać cieplejsze ubranie. Wewnątrz odczuwalna jest również duża wilgotność.

W wielu miejscach widać tak ogromną ingerencję człowieka w jaskinie (betonowe chodniki, odłamane stalaktyty), że aż ciężko na to patrzeć, a niesubordynowani turyści niestety przyczyniają się do niszczenia tego cudu natury.

Ci, które marzą o ślubie w głębi ziemi mogą wybrać to miejsce do powiedzenia sakramentalnego „tak”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s