Czechy w sakwach

4 dni. 2 rowery oblepionych sakwami. Blisko 400 kilometrów do pokonania po falującym terenie i… ciągnące się kilometrami winnice, malownicze wzgórza, noclegi „na dziko” w lesie, ogrom rowerowych ścieżek prowadzących przez las oraz spokojne, czasem wręcz opuszczone, miasteczka z lokalnymi knajpkami serwującymi wyśmienite wino.

Krajobraz równie piękny jak w Toskanii, ale okolice nieodkryte przez turystów.

ROWERowe Czechy!

Czechy Morawy (5) Morawy są jednym z bardziej zróżnicowanych regionów w Czechach. Pokryte zielenią łąki, ogromne pola kwitnącego na miodowo rzepaku, ciągnące się kilometrami pagórki oraz krasowe jaskinie i pieczary urozmaicają krajobraz.

Czechy Morawy (3)Czechy to nie tylko słynąca z historii i pełna zabytków Praga. Kraj ma znacznie więcej do zaoferowania.

Miasteczka na Morawach są zadbane i niejednokrotnie sprawiają wrażenie opuszczonych. Warto wchodzić do lokalnych pubów i restauracji, które mają niepowtarzalny klimat, a na każdym stole możemy dostrzec kufel czeskiego piwa lub karafkę z winem.

Pomimo, że Czechy znane są głównie z piwa, to wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że Czechy słyną z uprawy winorośli, a produkcja wina stała się istotnym elementem kulturowego dziedzictwa. Zielone wzgórza pokryte winnicami robią ogromne wrażenie. Między nimi prowadzą ścieżki kierujące do niewielkich miasteczek, w których można skosztować lokalnego wina.

Czechy Morawy (23)Praktyczne informacje:

Dojazd: samochodem (520km. z Warszawy w okolice Brna)

Trasa po Morawach: 380 kilometrów (przewyższenia około 1.000m każdego dnia)

Noclegi: namiot rozbijany na dziko. Po drodze można również spotkać B&B, a w większych miastach hotele i hostele.

Czechy Morawy (21)Wyżywienie: Ceny nieporównywalne niższe niż w Polsce. Piwo i wino znacznie tańsze i wyśmienite w smaku!

Waluta: Korona czeska (1CZK = 0,16PLN). Warto zabrać ze sobą gotówkę ponieważ nie ma zbyt wielu bankomatów oraz punktów akceptujących karty płatnicze.

Rada dla podróżujących poza głównymi szlakami: W Czechach nie ma tak wiele sklepów jak w Polsce (najczęściej są to sklepy sieci Cropp) i otwarte są dość krótko. Jeżeli trafimy na otwarty sklep warto zrobić dobre zaopatrzenie.

Warto spróbować: Knedliki z gulaszem, morawskie wino (można je kupić w plastikowych, 1,5litorwych butelkach ) i piwa (Np. Starobrno, ale wybór piw jest ogromny!), czekoladę studencką, lentylki.

Czechy Morawy (12)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s