Pytania&odpowiedzi do projektu „edukacja pełna inspiracji” w Ghanie

Zapraszam w podróż do Ghany. Mam nadzieję, że wyjaśni ona powody dla których powstał projekt „edukacja pełna inspiracji”.

Jak wygląda życie w Ghanie?

Ghana znajduje się w zachodniej Afryce. Tak jak w wielu krajach afrykańskich widoczne są ogromne skrajności – szczególnie pomiędzy miastami i wioskami. Przemierzając kraj z południa na północ widać jak murowane chaty zamieniają się w lepianki budowane ręcznie z gliny.  Zieleń lasów tropikalnych przechodzi w okresowo dotykaną suszą sawannę. Ludzie żyją głównie z uprawy roli. W wielu wioskach nie ma dostępu do bieżącej wody. Rodzinom brakuje pieniędzy by wysłać swoje dzieci do szkoły pomimo, że teoretycznie edukacja jest bezpłatna.

Jedno jest wspólne. Niezależne od tego, w której części kraju się znajdziemy –  ludzie są niezwykle przyjaźni, pomocni i towarzyscy. Dzieci uśmiechnięte, kreatywne, chętne do nauki i otwarte na świat.

Dlaczego projekt „edukacja pełna inspiracji” w Ghanie?

W Ghanie ponad 60% ludności nie potrafi pisać ani czytać. Pomimo powszechnego obowiązku edukacji brakuje szkół, podręczników oraz kadry nauczycielskiej. Dla wielu dzieci z wiosek w północnej części kraju szczytem marzeń jest chodzenie do szkoły, posiadanie własnego plecaka, a nawet książki,  która jest podstawowym elementem w procesie edukacji.

Wysoki poziom analfabetyzmu, szczególnie w społecznościach małych miasteczek i wsi, skazuje dzieci na spędzenie swojego życia na pracach fizycznych i codziennej walce o byt. Brak wiedzy o higienie, profilaktyce antymalarycznej i AIDS powoduje, że szerzą się wśród nich choroby. Wiele dzieci nie ma możliwości jakiegokolwiek rozwoju i szansy na znalezienie pracy w przyszłości.

DSCF1119

Zanim pomożesz, pewnie chcesz wiedzieć gdzie  i komu pomagasz?

Pomoc będzie skierowana przede wszystkim w dwa miejsca w północnej Ghanie:

  1. Wioska Bundoli, gdzie dwa lata temu zbudowaliśmy szkołę https://www.youtube.com/watch?v=E3fK1jJk_8Q  – OBEJRZYJ RELACJĘ
  2. Wyposażenie Study Centre w okolicy Soboby, które to projekt prowadzi miejscowa siostra zakonna z Polski. Study Centre ma być ostoją edukacyjna dla miejscowych dzieci. Chcecmy stworzyć przytulne i przyjazne dzieciom miejsce wyposażone w dwa komputery, krzesełka, ławki, bibliotekę, podstawowe podręczniki, kolorowanki, kredki, zabawki i inne pomoce edukacyjne
  3. Wsparcie będzie przekazane również na wyposażenie uczniów miejscowej szkoły w przybory i pomoce szkolne co bezpośrednio powinno przełożyć się na zwiększenie ich szans na dalszy rozwój i lepsze jutro.

edukacja pełna inspiracjiNa co konkretnie będą przeznaczone zebrane środki?

Będą w 100% przeznaczone na wsparcie edukacji m.in.:

  •   podręczniki i książki,
  • wyposażenie Study Centre i biblioteki w jednej z wiosek,
  • zeszyty i kolorowanki,
  • długopisy, ołówki, kredki,
  • oraz inne materiały edukacyjne do szkół (plansze edukacyjne, globusy, mapy…).

Jaki jeszcze jest cel wizyty?

Głównym celem mojej wizyty będzie również odwiedzenie wioski Bundoli, w której blisko dwa lata temu zbudowaliśmy i wyposażaliśmy szkołę podstawową im. Ryszarda Kapuścińskiego z pomocą MiniLO&Aniela oraz wszystkich ludzi dobrej woli, który włączyli się w akcję. 🙂

Zależy mi, aby zobaczyć i sprawdzić jak funkcjonuje szkoła, porozmawiać z mieszkańcami, władzami miejscowej społeczności a przede wszystkim z dziećmi korzystającymi na co dzień ze szkoły. Chciałabym dowiedzieć się co i w jakim stopniu zmieniło się od czasu, gdy powstała szkoła oraz jak na życie mieszkańców wpłynął fakt wybudowania studni oraz podłączenia elektryczności.

Wyjazd będzie również doskonałą możliwością do analizy projektów pomocowych z perspektywy czasu – wskazanie szans i zagrożeń podejmowanych działań oraz wyciągniecie wniosków na przyszłość, tak aby jeszcze bardziej zwiększyć  efektywność kolejnych akcji pomocowych.

O projekcie „Budujemy szkołę w Ghanie” czytaj również na: http://www.dzieciafryki.com/bundoli-6.html

https://gowografia.wordpress.com/

DSCF9401Nie ufasz, że Twoje środki będą faktycznie przeznaczone na pomoc dzieciom w Ghanie?

  1. Mogę Cię zapewnić, że 100% środków będzie przeznaczona na powyższy cel. Osobiście dopilnuję, zakupię i przekażę dzieciom zgromadzone materiały i pomoce szkolne. Ponadto zbiórka będzie rozliczona, a sprawozdanie dostępne na stronie internetowej Fundacji.
  2. Projekt „Budujemy szkołę w Ghanie” jest przykładem maksymalnego wykorzystania środków. Za zebraną kwotę 50.000 PLN wybudowaliśmy szkołę, studnię, zamontowaliśmy kolektor słoneczny i zaopatrzyliśmy dzieci w przybory szkolne.

A może po prostu… zaufaj. Podczas mojego pobytu w Ghanie w maju 2015roku zobaczysz na własne oczy efekty przekazanego wsparcia.

Zastanawiasz się dlaczego masz pomóc dzieciom Afryce a nie w Polce?

Pomoc w Polsce – nie wyklucza pomocy w innych częściach świata. Do niczego nie namawiam – zachęcam.

Przytoczę również słowa Janiny Ochojskiej, która jest autorytetem w kwestii udzielania pomocy i wie, widziała i doświadczyła zdecydowanie więcej niż większość z nas: „My nie wiemy, co to prawdziwa bieda. W Polsce dzieci nie umierają z głodu ani z powodu możliwych do uleczenia chorób. Ja nie dzielę biedy, pomagam jedynie ofiarom wojen, kataklizmów i biedy strukturalnej.”

Czy wiesz, że wspierasz świadome pomaganie. Co to znaczy?

Nie kreujemy potrzeb. My po prostu na nie odpowiadamy. Wspieramy potrzebujących, najzdolniejszych, pomagamy w edukacji i zachęcamy do niej, staramy się jak najbardziej uatrakcyjnić proces zdobywania wiedzy, stwarzamy możliwości, aby dziecko, które idzie do szkoły mogło mieć własny zeszyt, ołówek, długopis i podręcznik. Tylko tyle i aż tyle.

Współpracujemy w Ghanie z dwójką, fantastycznych misjonarzy werbistów, którzy najlepiej znają lokalne potrzeby. Dzięki nim wiemy gdzie i komu pomagać. Dzięki nim mamy pewność, że pomoc trafia w ręce najbardziej potrzebujących rodzin, wiosek, szkół.

fb3Razem możemy więcej!

Ania i Dzieci Afryki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s