Projekt „Edukacja pełna inspiracji” (Ghana)

Wyobraź sobie, że nie potrafisz czytać. Nie jesteś w stanie napisać swojego imienia. Mówisz tylko w lokalnym dialekcie. Nie znasz języka urzędowego.

Masz szóstkę dzieci. Chcesz, aby one miały lepszą przyszłość, ale mimo wszytko do szkoły wysyłasz tylko troje z nich. Dlaczego? Bo… nie stać Cię żeby kupić mundurek, zeszyt, ołówek czy długopis dla wszystkich… Ponadto, pozostała trójka musi pomagać w przy codziennych pracach na roli, tak aby utrzymać całą rodzinę.

Brzmi niewiarygodnie? Niezupełnie…

Podczas pobytu w Ghanie zrozumiałam, że dla wielu mieszkańców północnej Ghany tak właśnie wygląda rzeczywistość na co dzień.

Dlatego też inicjujemy tą akcję. Dlatego jestem wolontariuszką fundacji. Dlatego przede mną kolejna, samotna podróż.  Dlatego w maju lecę do Ghany.

edukacja pełna inspiracjiPOMÓŻ NAM POMAGAĆ.

FUNDACJA DZIECI AFRYKI, 78 2490 0005 0000 4600 9165 1606

Tytuł: G4 – edukacja pełna inspiracji (Ghana)

 ————————————————————–

Rozumiem, że możesz mieć wiele pytań i wątpliwości.

To naturalne.

Dlatego zapraszam w podróż do wnętrza Ghany. Mam nadzieję, że wyjaśni ona wiele z nich.

Jak wygląda życie w Ghanie?

Ghana znajduje się w zachodniej Afryce. Tak jak w wielu krajach afrykańskich widoczne są ogromne skrajności – szczególnie pomiędzy miastami i wioskami. Przemierzając kraj z południa na północ widać jak murowane chaty zamieniają się w lepianki budowane ręcznie z gliny.  Zieleń lasów tropikalnych przechodzi w okresowo dotykaną suszą sawannę. Ludzie żyją głównie z uprawy roli. W wielu wioskach nie ma dostępu do bieżącej wody. Rodzinom brakuje pieniędzy by wysłać swoje dzieci do szkoły pomimo, że teoretycznie edukacja jest bezpłatna.

Jedno jest wspólne. Niezależne od tego, w której części kraju się znajdziemy –  ludzie są niezwykle przyjaźni, pomocni i towarzyscy. Dzieci uśmiechnięte, kreatywne, chętne do nauki i otwarte na świat.

Dlaczego projekt „edukacja pełna inspiracji” w Ghanie?

W Ghanie ponad 60% ludności nie potrafi pisać ani czytać. Pomimo powszechnego obowiązku edukacji brakuje szkół, podręczników oraz kadry nauczycielskiej. Dla wielu dzieci z wiosek w północnej części kraju szczytem marzeń jest chodzenie do szkoły, posiadanie własnego plecaka, a nawet książki,  która jest podstawowym elementem w procesie edukacji.

Wysoki poziom analfabetyzmu, szczególnie w społecznościach małych miasteczek i wsi, skazuje dzieci na spędzenie swojego życia na pracach fizycznych i codziennej walce o byt. Brak wiedzy o higienie, profilaktyce antymalarycznej i AIDS powoduje, że szerzą się wśród nich choroby. Wiele dzieci nie ma możliwości jakiegokolwiek rozwoju i szansy na znalezienie pracy w przyszłości.

Zanim pomożesz, pewnie chcesz wiedzieć gdzie  i komu pomagasz?

Pomoc będzie skierowana przede wszystkim w dwa miejsca w północnej Ghanie:

  1. Wioska Bundoli, gdzie dwa lata temu zbudowaliśmy szkołę  https://www.youtube.com/watch?v=E3fK1jJk_8QOBEJRZYJ RELACJĘ
  2. Wyposażenie Study Centre w okolicy Soboby, które to projekt prowadzi miejscowa siostra zakonna z Polski. Study Centre ma być ostoją edukacyjna dla miejscowych dzieci. Chcecmy stworzyć przytulne i przyjazne dzieciom miejsce wyposażone w dwa komputery, krzesełka, ławki, bibliotekę, podstawowe podręczniki, kolorowanki, kredki, zabawki i inne pomoce edukacyjne
  3. Wsparcie będzie przekazane również na wyposażenie uczniów miejscowej szkoły w przybory i pomoce szkolne co bezpośrednio powinno przełożyć się na zwiększenie ich szans na dalszy rozwój i lepsze jutro

Na co konkretnie będą przeznaczone zebrane środki?

Będą w 100% przeznaczone na wsparcie edukacji m.in.:

  •   podręczniki i książki,
  • wyposażenie Study Centre i biblioteki w jednej z wiosek,
  • zeszyty i kolorowanki,
  • długopisy, ołówki, kredki,
  • oraz inne materiały edukacyjne do szkół (plansze edukacyjne, globusy, mapy…).

Jaki jeszcze jest cel wizyty?

Głównym celem mojej wizyty będzie również odwiedzenie wioski Bundoli, w której blisko dwa lata temu zbudowaliśmy i wyposażaliśmy szkołę podstawową im. Ryszarda Kapuścińskiego z pomocą MiniLO&Aniela oraz wszystkich ludzi dobrej woli, który włączyli się w akcję. 🙂

Zależy mi, aby zobaczyć i sprawdzić jak funkcjonuje szkoła, porozmawiać z mieszkańcami, władzami miejscowej społeczności a przede wszystkim z dziećmi korzystającymi na co dzień ze szkoły. Chciałabym dowiedzieć się co i w jakim stopniu zmieniło się od czasu, gdy powstała szkoła oraz jak na życie mieszkańców wpłynął fakt wybudowania studni oraz podłączenia elektryczności.

Wyjazd będzie również doskonałą możliwością do analizy projektów pomocowych z perspektywy czasu – wskazanie szans i zagrożeń podejmowanych działań oraz wyciągniecie wniosków na przyszłość, tak aby jeszcze bardziej zwiększyć  efektywność kolejnych akcji pomocowych.

O projekcie „Budujemy szkołę w Ghanie” czytaj również na: http://www.dzieciafryki.com/bundoli-6.html

https://gowografia.wordpress.com/

Nie ufasz, że Twoje środki będą faktycznie przeznaczone na pomoc dzieciom w Ghanie?

  1. Mogę Cię zapewnić, że 100% środków będzie przeznaczona na powyższy cel. Osobiście dopilnuję, zakupię i przekażę dzieciom zgromadzone materiały i pomoce szkolne. Ponadto zbiórka będzie rozliczona, a sprawozdanie dostępne na stronie internetowej Fundacji.
  2. Projekt „Budujemy szkołę w Ghanie” jest przykładem maksymalnego wykorzystania środków. Za zebraną kwotę 50.000 PLN wybudowaliśmy szkołę, studnię, zamontowaliśmy kolektor słoneczny i zaopatrzyliśmy dzieci w przybory szkolne.

A może po prostu… zaufaj. Podczas mojego pobytu w Ghanie w maju 2015roku zobaczysz na własne oczy efekty przekazanego wsparcia.

Zastanawiasz się dlaczego masz pomóc dzieciom Afryce a nie w Polce?

Pomoc w Polsce – nie wyklucza pomocy w innych częściach świata. Do niczego nie namawiam – zachęcam.

Przytoczę również słowa Janiny Ochojskiej, która jest autorytetem w kwestii udzielania pomocy i wie, widziała i doświadczyła zdecydowanie więcej niż większość z nas: „My nie wiemy, co to prawdziwa bieda. W Polsce dzieci nie umierają z głodu ani z powodu możliwych do uleczenia chorób. Ja nie dzielę biedy, pomagam jedynie ofiarom wojen, kataklizmów i biedy strukturalnej.”

Czy wiesz, że wspierasz świadome pomaganie. Co to znaczy?

Nie kreujemy potrzeb. My po prostu na nie odpowiadamy. Wspieramy potrzebujących, najzdolniejszych, pomagamy w edukacji i zachęcamy do niej, staramy się jak najbardziej uatrakcyjnić proces zdobywania wiedzy, stwarzamy możliwości, aby dziecko, które idzie do szkoły mogło mieć własny zeszyt, ołówek, długopis i podręcznik. Tylko tyle i aż tyle.

Współpracujemy w Ghanie z dwójką, fantastycznych misjonarzy werbistów, którzy najlepiej znają lokalne potrzeby. Dzięki nim wiemy gdzie i komu pomagać. Dzięki nim mamy pewność, że pomoc trafia w ręce najbardziej potrzebujących rodzin, wiosek, szkół.

„Edukacja jest najpotężniejszą bronią, której możesz użyć, aby zmienić świat.” – Mandela

www.dzieciafryki.com

www.gowografia.wordpress.com

www.facebook.com/BudujemyszkolewGhanie

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s