Witaj w świecie lodu! Witaj na Islandii.

„Flóki Vilgerdarson wszedł na wysokie wzniesienie i ujrzał, na północy za wzgórzami, fiord pełen dryfującego lodu. Nazwali zatem to miejsce Islandią – krainą lodu. I takie miano nosi od tamtej pory.”

                                                                                           Kronika z przełomu XI i XII

Nie bez powodu Islandia nazywana jest „krainą lodu”. Blisko 11% powierzchni kraju zajmują lodowce. Największym z nich jest Vatnajökull znajdujący się na terenie parku narodowego Vatnajökull.
IslandiaJedynym z najbardziej imponujących, lodowych cudów natury na Islandii jest laguna Jökulsárlón powstała w wyniku topnienia lodowca Breiðamerkurjökull. W ciągu ostatnich kilkunastu lat Jökulsárlón zwiększyło swoją objętość ponad dwukrotnie (z 7,9 km ² w 1975 roku do 18 km ²)! Każdego roku jezioro powiększa się o kolejne 200-300m.


Krajobraz Jökulsárlón nieustannie się zmienia. Olbrzymie, lodowe bryły o różnych kształtach i rozmiarach odrywają się od jęzora lodowca.

Islandia-040Lodowe masywy w odcieniach turkusu, bieli i niebieskiego dryfują swobodnie po wodzie tworząc bajkowe widoki.

Jökulsárlón od niedawna jest również uznany, za najgłębsze jezioro w Islandii i jeden z naturalnych cudów Islandii. Osobiście uważam, że jest to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc na świecie, które widziałam.

Islandia-036 Islandia-051 Islandia-041
Informacje praktyczne:
Po lagunie lodowej odbywają się rejsy łódką. Bilety można zarezerwować na stronie boat-tour-tickets-glacier-lagoon  lub kupić na miejscu. Do wyboru jest rejs amfibią – pojazdem poruszającym się po wodzie i lądzie lub niewielkiej wielkości motorówką. Zdecydowanie polecam tą drugą opcję!

Islandia-049Przydatne linki:

– livefromiceland

vatnajokul

Jedna uwaga do wpisu “Witaj w świecie lodu! Witaj na Islandii.

  1. Pingback: CO KONIECZNIE MUSISZ ZOBACZYĆ NA ISLANDII? | GOWOgrafia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s