Podróż do skalnego miasta… Wardzia

Gruzja-004Gruzja potrafi zachwycić. Można się w niej zakochać. Kaukaz zapiera dech w piersi, a brak komercji i natłoku cywilizacji może ucieszyć nawet najbardziej wymagających turystów.

Gruzja-001Bardzo charakterystyczne dla kraju są miasta wykute w skale. Mnie urzekło skalne miasto w Wardzi – położone w południowej Gruzji, na zboczu góry Eruszeli, które do tej pory zamieszkują mnisi. Do dnia dzisiejszego zachowało się w nim blisko 300 komnat oraz liczne fragmenty tuneli i korytarzy.

Gruzja-002

Gruzja Gruzja-005

Podstawowe informacje o Gruzji

Kraj jest niezwykle łatwy i tani do podróżowania. Praktycznie w każde miejsce dojeżdżają MARSZRUTKI (lokalne busiki). W bardziej niedostępne miejsca można wziąć taksówkę i dobrze negocjując nie zrujnuje to naszego wakacyjnego budżetu.

Wiza: Brak

Waluta: 1 lari (GEL) ok. 2 pln.

Dzienny budżet: Jeżeli ktoś nie jest wybredny do spokojnie zapełni brzuch i się nawodni za 15 pln dziennie. Np.

Jak tanio dolecieć? Najkorzystniejsze ceny możemy upolować w Wizzair (lot do Kutaisi). Dobre oferty pojawiają się również na stronach polskiego przewoźnika LOT.

Jak dojechać do skalnego miasta? Do Wardzi można dojechać busem z Achalkalaki. Tanią i wygodna opcją jest również taxówka.

Kiedy wyjechać? Od wiosny do jesieni najlepszy czas na zwiedzanie. Osobiście byłam w lutym i pogoda była piękna, ale część dróg nieprzejezdnych.

Język: zdecydowanie rosyjski szczególnie jeżeli planujemy podróż poza utartym szlakiem i atrakcjami z przewodnika. Rzadziej angielski.

Polecam!

2 uwagi do wpisu “Podróż do skalnego miasta… Wardzia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s