PO ŚLADACH HISTORII – ĆIRO

Stacje kolejowe, wiadukty, tory, tunele, mosty, budynki, ciemne jaskinie pełne nietoperzy, pola, wzgórza, opuszczane wioski, czyli absolutnie niesamowita trasa rowerowa szlakiem dawnej kolejki wąskotorowej ĆIRO. Prawdziwe „MUZEUM NA POWIETRZU”.

ĆIRO muzeum na powietrzu-006ĆIRO muzeum na powietrzu-003ĆIRO muzeum na powietrzu-008ĆIRO muzeum na powietrzu-004

Kolej wąskotorowa łącząca Bośnię i Hercegowinę z Chorwacją została zbudowana na początku XX wieku. Oficjalnie została otwarta w 1901 roku przez władze austro-węgierskie, które rządziły Bośnią i Chorwacją. Kolej połączyła nadmorskie miasto Dubrownik z miastami śródlądowymi Trebinje i Capljina w Bośni. Pierwszy pociąg parowy znany „Ciro” przejechał tą trasę 15 lipca 1901 r., a w roku 1971 r. władze Jugosławii zamknęły wszystkie linie, które nie były dochodowe.
Malowniczy szlak Ćiro biegnie obecnie między Dubrownikiem w Chorwacji /Trebinje  w Bośnii i Hercegowinie a Mostarem w południowym regionie Bośni i Hercegowiny.

ĆIRO muzeum na powietrzu-010ĆIRO muzeum na powietrzu-009ĆIRO muzeum na powietrzu-011ĆIRO muzeum na powietrzu-012

Na dawnej trasie wciąż widoczne są resztki starej linii kolejowej – stacje, tory, tunele, mosty, budynki. Wspomnienia związane z koleją  są po dziś dzień bardzo widoczne w wśród lokalnej ludności i widoczne w regionach przez które prowadziła kolej. Aby, przynajmniej częściowo, zachować pamięć o linii kolejowej ciągnącej się przez piękne krajobrazy południowej i południowo-wschodniej Hercegowiny, południowej Chorwacji utworzono projekt mający na celu rewitalizację kolejki wąskotorowej.

Szlak łączy wiele atrakcji turystycznych z obu regionów: Stary Most w Mostarze (UNESCO), Stare Miasto w Počitelj, Ortodox Kościół w Žitomislić, Park natury Hutovo Blato, ruiny rzymskie Mogorjelo, Jaskinia Vjetrenica (UNESCO Tentative lista), Klasztor Ortodox Zavala, pole popova krasowe, Stare Miasto Dubrownika (UNESCO).

ĆIRO muzeum na powietrzu-013

META: Trebinje  w Bośnii i Hercegowinie (prawie 150 kilometrów pedałowania)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s