SZKOŁA W GHANIE

 

CZAS POZNAĆ 23 NASZEJ UCZNIÓW PRZYSZŁEJ SZKOŁY W BUNDOLI W GHANIE!

Dzieciaki w Bundoli są bardzo chętne do nauki i rozgadane, ale pomimo tego, że językiem urzędowym jest angielski to go nie znają… Nie miały nawet możliwości, aby się go nauczyć. Czasami do wioski przychodził miejscowy wolontariusz, ale nie miał ani przyborów ani miejsca do nauki.

 

W Ghanie jest powszechny obowiązek kształcenia lecz nikt tego prawa nie egzekwuje. Oficjalnie podaje się, że szkoły są bezpłatne lecz w wielu sytuacjach edukacja dzieci kosztuje. Minęło ponad 50 lat od zdobycia niepodległości lecz problem powszechnego kształcenia jest wciąż bardzo złożony, szczególnie w biedniejszych rejonach.

Wraz  z Fundacją Dzieci Afryki, polskim misjonarzem mieszkającym w Ghanie postanowiliśmy ułatwić dzieciom z wioski dostęp do edukacji i wybudować szkołę. Edukacja jest bowiem najlepszą metodą walki z ubóstwem, a wzrost świadomości i wiedzy zwiększa niezależność i swobodny rozwój.

Przeprowadziliśmy zbiórkę, a dzięki ludziom wielkiego serca udało się zebrać niezbędne środki i rozpocząć pracę. Głównym sponsorem szkoły jest kwartalnik ekologiczny Minilo&Aniela!

W czerwcu 2013 roku poleciałam do Ghany, by budować szkołę wraz z jej mieszkańcami, zamieszkać w wiosce i zachęcać dzieci i ich rodziców do edukacji.

 

W ciągu zaledwie 16 dni powstała szkoła dla dzieci z Bundoli nazwana imieniem wybitnego pisarza i reportera – Ryszarda Kapuścińskiego, która po dziś dzień jest przystanią edukacyjną wioski. Ściany szkoły pokrywają niezliczone cytaty, rysunki, litery oraz działania matematyczne. Na jednej z głównych ścian budynku można również znaleźć miniaturkę mapy świata dającą mieszkańcom wyobrażenie o ich miejscu w globalnej rzeczywistości, a także przeczytać motywujące i inspirujące hasła oraz teksty dziecięcych piosenek. Udało się również kupić szkolne przybory, a także włączyć światło w wiosce, która do tej pory była całkowicie pozbawiona elektryczności, a dzieci wieczorami uczyły się w świetle latarek i lamp naftowych. Została również ukończona budowa studni. Obecnie mieszkańcy mają dostęp do czystej wody bezpośrednio w wiosce.

 

Szkoła zaczęła działać od września. Nauczyciel na stałe mieszka w wiosce. Dzieci mają przybory szkolne i książki.

W grudniu odwiedziły ją polskie wolontariuszki zainspirowane historią jej powstania. W chwili obecnej czekamy na wpis szkoły pod kuratelę rządową dzięki czemu zwiększy się ilość nauczycieli i poziom nauczania.

Zobacz jak powstawała szkoła w Ghanie:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s